LIFETIME ENGLISH

Almanya Fırsat Kartı -Chancenkarte
Bursa Lifetime English Yabancı dil kursu Almanya Şans kartı / Fırsat kartı başvuru

Almanya hükümetinin iş gücü ihtiyacına çözüm olarak çıkardığı Chancenkarte yani Türkçesi Fırsat Kartı Nedir? Başvuru şartları neler? Avantajları neler? Nasıl başvuru yapılıyor? Puanlama sistemi nasıl ve neye göre hesaplanıyor? Herkesin merak ettiği soruların cevaplarını altta bulabilirsiniz.
Bursa Lifetime English Yabancı Dil Kursu Almanya Şans kartı / Fırsat kartı

LIFETIME ENGLISH

Almanya Şans Kartı nedir?

Almanya’da iş bulmak isteyenler için onaylanmış bir iş teklifi olmasa da Almanya’ya gitmeye izin verilecek kolay ve hızlı sistemdir. Şartlardan en az dörtte üçüünü yerine getirmelidirler; 1-Üniversite diploması ve ya mesleki beceriler 2- En az 3 yıllık mesleki beceriler 3-Almanca dil bilgisi ve ya Almanya’ da önceden yaşamış olmak 4- 35 yaşının altında olmak
Fırsat kartı çok mu karmaşık? Yurt dışından daha fazla vasıflı işçiyi Almanya'ya çekmek için, federal hükümet, vasıflı işçilerin göçünü daha da kolaylaştırmak ve Nitelikli Göç Yasasında reform yapmak istiyor. ve buna yönelik de Tanınmış bir mesleki yeterliliğe sahip olan herkesin sadece öğrendiği meslekte değil, başka işlerde de çalışmasına izin verilme şansı tanıyor. Nitelikleri sadece kısmen tanınan vasıflı işçiler için de daha kolay olması gerekiyor. Eğer gelecek olan işçiler Almanya'da bir iş bulurlarsa, eksik nitelikleri tamamlamak için sadece üç yılları var.
LIFETIME ENGLISH

Almanya Fırsat Kartı başvuru şartları nelerdir?

ABD’de ki yeşil karta benzetilse de aralarındaki en önemli fark ABD’ye doğrudan yeşil kart ile girebilirsiniz. Çalışmak zorunluluğunuz yok fakat fırsat kartı Almanya’da iş bulmaya hizmet ettiği için iş bulamayanlar geri dönmek zorunda kalacaktırlar. 

İş piyasasının ihtiyacına göre her yıl belirli sayıda kart verilecektir. Sınırsız bir dağıtım söz konusu değildir.

4 senelik veya 2 senelik üniversite mezunu diplomanız yoksa da çalıştığınız alanda 3 seneden fazla deneyim var ise resmi olarak kanıtladığınız takdirde başvuru yapabilirsiniz

 

Akıllı insanları çekmek istiyorsak onlara basit süreçlerden daha fazlasını sunmalıyız. ABD, Kanada, Avustralya ülkeleriyle vasıflı iş gücü arayışında rekabet ediyoruz açıklamalarında bulunmuşlardır.

 Bir kişinin bu geçici oturma iznini alıp almayacağı, nitelikler, dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantı dahil olmak üzere çeşitli kriterlere bağlıdır. Her kriter için puan sistemi devreye giriyor, ve minimum puana ulaşanın gelmesine izin veriliyor.
 Ek nitelikler gerekli olsa bile, Alman standartlarına göre tanınan bir yabancı mesleki yeterlilik için dört puan veriliyor.
En az üç yıllık mesleki deneyim veya “iyi Almanca dil becerileri” için ise üç puan veriliyor.
B2 seviyesinde “yeterli Almanca bilgisi”, iki yıllık mesleki deneyim ve kişinin 35 yaşından büyük olmaması halinde ise iki puan veriliyor.
Daha önce Almanya’da kaldıysanız (son beş yıl içinde en az altı ay), 35 ile 40 yaşları arasındaysanız veya Almanya’da entegrasyona yardımcı olan bir tür “sponsor” varsa, bunun da sizin için bir anlamı olacaktır..
Bursa Lifetime English Yabancı Dil Kursu Almanya Şans kartı / Fırsat kartı
LIFETIME ENGLISH

En Çok Hangi Sektörde İhtiyaç Var?

Hemşire ve Bakıcı 

Doktor

Mühendis : otomasyon teknolojisi inşaat mimarlık otomativ sanayi elektrikli ulaşım ve sürücüsüz ulaşım dahil yenilebilir enerji çevre koruma yapay zeka. 

BT Uzmanları : Yazılım geliştirme uygulama destek IT  güvenliği veri bilimi 

Bilim İnsanları : Biyoteknoloji kimya enerji ve çevre mühendisliği eczacılık fizik 

Zanaatkarlar : İnşaat ve gelişim metal ve elektronik ahşap ve plastik endüstriyel temizlik el yapımı gıda ürünleri sağlık ve kişisel bakım grafik tasarım giyim tekstil deri endüstrisi. 
Bursa Lifetime English Yabancı Dil Kursu Almanya Şans kartı / Fırsat kartı

Almanya’nın ne kadar göçe ihtiyacı var?

Almanya’da, demografik gelişme şimdiden gözle görülür bir işçi kıtlığına neden oluyor. Önümüzdeki 15 yıl içinde baby boomer kuşağı emekli olacak. Federal İstatistik Ofisi’ne göre, 2036 yılına kadar 12,9 milyon kişi emeklilik yaşına ulaşmış olacak. Bu da 2021’de işgücünün neredeyse yüzde 30’una tekabül ediyor. Daha genç yaş grupları onların yerini alamıyor.

Çalışma Bakanlığı’nın vasıflı işgücü izleme programına göre, 2026 yılına kadar, mevcut işçilerden 240.000 daha fazla işin doldurulması gerekecek. İşgücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü (IAB), uzun vadede yılda en az 400.000 kişinin net göçünün gerekli olduğunu düşünmektedir. IAB göç uzmanı Herbert Brücker MEDIENDIENST’e, her yıl Almanya’dan çok sayıda insan da göç ettiği için, bunun 1,5 ila 1,6 milyon yeni gelen olması gerektiği anlamına geleceğini söyledi.

Birçok şirket için vasıflı işçi eksikliği artık en büyük iş risklerinden biri. 2022 yazının başlarında, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin (DIHK) yaptığı iş anketindeki şirketlerin yaklaşık yüzde 56’sı, önümüzdeki on iki ayda yeterli kalifiye eleman bulamayacaklarından korkuyor.

İşgücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü’ne göre, çok sayıda meslekte darboğazlar ortaya çıkıyor: Bunlar arasında el sanatları, inşaat işleri, metal ve makine mühendisliği, hemşirelik ve diğer sağlık hizmetleri meslekleri, eğitimciler ve daha önce olduğu gibi BT meslekleri yer alıyor.

Bursa Lifetime English Yabancı Dil Kursu Almanya Şans kartı / Fırsat kartı

Detaylı bilgi ve süreç hazırlığı konusunda dil eğitiminizi tamamlamak için bizimle iletişime geçebilir bu fırsattan siz de yararlanabilirsiniz

×