LIFETIME ENGLISH

İspanyolca Dil Eğitimi

İspanyolca öğrenmeyi düşünür müsünüz? Peki İspanyolcanın hangi ülkelerde kullanıldığından haberdar mısınız? Bu yazımızda İspanyolcayı resmi dili veya konuşma dili olarak kullanan ülkeler hakkında biraz bilgi vereceğiz.
İspanyolca dünyanın Standart Çince(Standart Mandarin) ve İngilizceyle birlikte en çok kullanılan dilleri arasındadır. Dünyada 425 milyon insan iletişim için İspanyolca dilini kullanmaktadır. Bu sayı Standart Çince için 880 milyon, İngilizce için ise 400 milyondur. Ayrıca İspanyolca Amerika Birleşik Devletlerinin 6 resmi dilinden biridir. Ayrıca İspanyolca ikinci dil öğrenen insanlar arasında da 60 milyon gibi bir sayıyla İspanyolca yine en çok tercih edilen dillerden biridir. Uzun lafın kısası eğer İkinci bir dil öğrenmek istiyorsanız İspanyolca kesinlikle üzerinde düşünmeniz gereken bir seçenek.

LIFETIME ENGLISH

Resmi Dil Olarak İspanyolca

İspanyolca Dünya üzerinde 20 ülkenin ve Amerika Birleşik Devletlerine bağlı özerk bölge olan Porto Riko’nun resmi dilidir. Bu ülkenin resmi makamlarının İspanyolca kullandığı anlamına gelmektedir. Bu ülkelerin hepsinin İspanyolcayı resmi dil seçmesine karşın halk arasında kullanılan İspanyolca bu ülkelerin hepsinde aynı değildir. Özellikle günlük konuşmalarda ve telaffuzlarda farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkelerin çoğunda yerel dillerde halk arasında kullanılmaktadır ama yerel dillerin İspanyolca gibi ülke genelinde etkisi yoktur.

İspanyolcayı resmi dil olarak kabul eden ülkeler: İspanya, Kolombiya, Peru, Venezuela, Ekvador, Guatemala, Küba, Bolivya, Honduras, Paraguay, El Salvador, Kosta Rika, Panama, Ekvator Ginesi ve Porto Riko.

LIFETIME ENGLISH

Konuşulduğu Ülkeler

Meksika
Meksika’da 68 farklı dilin resmi olarak kabul edilmesine rağmen, Meksikalıların üçte ikisi İspanyolca konuşuyor. Meksika Anayasasında, yerel dillerin korunması ve geliştirilmesi için özel yasalar bulunmaktadır. Meksika’da bütün iş anlaşmaları ve ticaret fiili olarak İspanyolca dili kullanılarak yapılmaktadır. Dünya’da en çok İspanyolca konuşan kişi bulunan ülke de Meksika’dır.

Arjantin
Arjantin’de konuşulan İspanyolca, özellikle telaffuz açısından Dünya’da genel olarak kabul görmüş İspanyolcadan farklıdır. Ayrıca İspanyolcanın bu türü Uruguay, El Salvador, Honduras ve Kosta Rika’da da kullanılmaktadır. Eğer Arjantin’e giderseniz aksanlarının diğer İspanya’da kullanılan İspanyolcadan farklı olduğunu görebilirsiniz ama bu fark anlaşılamayacak kadar büyük değildir.

Şili
Şili’de İspanyolca yanında birçok yerel dili konuşmaya devam eden Latin Amerika ülkelerinden biri. Şili’de kullanılan İspanyolcayı komşu ülkeleriyle kıyaslarsak özellikle biraz daha yumuşak bir telaffuzu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca “s” sesini atmaları da Şilililerin kullandığı İspanyolcaya özgü bir şeydir.

   
Dominik Cumhuriyeti
Dominik Cumhuriyeti de 10 milyon İspanyolca konuşan insan sayısıyla neredeyse tamamen İspanyolca konuşuluyor diyebileceğimiz ülkelerden biridir. Bütün eğitim İspanyolca verilir ve politika ve iş dünyasında da İspanyolca dili kullanılır. Ayrıca ülkede azınlık durumunda bulunan Haitililer(Haiti kreolu) ve Samana Amerikalıları kendi dillerini konuşurlar.

Nikaragua
Nikaragua genelinde bir tarama yaparsanız birçok kreol dille karşılaşırsınız. İspanyolca ile etkileşim sonucu oluşmuş bu diller İspanyolca bilen birine bazen çok tanıdık bazense çok yabancı gelebilir. Nikaragua’da çok farklı aksanlar ve yeni türetilmiş kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Yine de bütün bu farklılıklara rağmen İspanyolca bilen biri Nikaragua’da zorlanmadan insanlarla iletişim kurabilir.

Uruguay
Uruguay konuşulan dil konusunda diğer ülkelerden daha karışık bir durumdadır. İspanyolca kesinlikle baskın dil olsa da İngilizce kullanımı da bulunmaktadır. Eskiden İtalya’dan çok fazla göç almasından dolayı “cocoliche” denilen, İtalyanca-İspanyolca karışımı bir dil kullanılmaktaydı. Bu dil artık çok fazla kullanılmasa da Uruguaylıların günlük yaşamda kullandığı dilde bolca İtalyanca kelimeye rastlamak mümkün.

Amerika Birleşik Devletleri
Amerika’nın New Mexico eyaletinin fiili olarak dili İspanyolcadır. Amerika’da İspanyolca kullanımı bunula sınırlıda değil. Bunun haricinde de yaklaşık 37 milyon insan İspanyolcayı ana dili saymaktadır ve 10 milyon insan ikinci dil olarak İspanyolca bilmektedir.

Belize
Her ne kadar Belize’nin resmi dili İspanyolca olmasa da ülkenin etrafının İspanyolca konuşulan ülkelerle çevirili olmadı ülkede İspanyolca dilini çok yaygın hale getirmiştir. Belize halkının yarısından fazlası ana dili olarak İspanyolcayı kullanmaktadır.

Andorra
İspanyolca Andorra’da çok popüler bir dildir. Özellikle iki farklı ana dile sahip insanlar aralarında İspanyolca kullanarak anlaşırlar. Ülkenin resmi dili Katalancadır ve Fransızca da ülkede geniş kitlelerce konuşulmaktadır.

Cebelitarık
Andorra’da olduğu gibi Cebelitarık’ta da resmi dil İspanyolca olmasa da kullanımı çok yaygındır. Aslında ülkenin resmi dili İngilizce olmasına karşın ülkede yaşayan farklı kültürler sayesinde Arapça, Hintçe ve Berberi dili gibi farklı diller de konuşulmaktadır. Cebelitarık’ta yerel halkın kullandığı Llanito dilinin kökeni de Endülüs İspanyolcasına dayanır.

Brezilya
Brezilya İspanyolca konuşulan ülkeler arasında değildir ama İspanyolca konuşulan ülkelerin arasında olmasından dolayı uluslararası iş anlaşmalarının büyük bir kısmı İspanyolca dilinde yapılmaktadır.

LIFETIME ENGLISH

Bunu biliyor musunuz?

Filipinlerin resmi dili 1987 yılına kadar İspanyolcaydı. 16. Yüzyıldan 1987 yılına kadar İspanyol yönetimi altında olan Filipinler bu süre İspanyolca dilini kullanmaktaydı. Buna rağmen günümüzde ki Filipin nüfusunun yalnızca %1’den az bir kısmı İspanyolca okuma yazma bilmektedir. Günümüzde Filipinlerde “ Chavacano” adı verilen İspanyolca temelli kreol bir dil kullanılmaktadır.

Sizin de dünyanın en çok kullanılan 3. dilinde iletişime ihtiyacınız olabilir. Belki yukarıda adı geçen ülkelerin biriyle ticaret yapar ya da bir İspanyolcayı ana dili olarak kullanan bir bilim adamı tarafından yazılan bir makalenin çevirisine ihtiyaç duyarsınız. İhtiyacınız ne olursa olsun profesyonel çeviride tercihiniz Liyago.com olsun. Liyago.com uzman çevirmenleri ile ihtiyacınız olan her alanda İspanyolca yanı sıra 30’dan fazla dilde size Türkiye’nin en iyi çeviri hizmetini sunmaya devam ediyor. 

×